Önkéntes tábor Kenyában
2011. november 11., péntek
Samu bácsi levele
Az én nevem Samu bácsi, én vagy a Sargy iskola igazgatója. Alábbi levelemben el szeretném magyarázni nektek, hogy miért fontos, hogy gyermekeinknek támogatókat keressünk.
A Sargy közösség-fejlesztési projekt egy olyan területet céloz meg, ahol a HIV/AIDS nagymértékben elterjedt, aminek következtében sok gyerek árva és félárva maradt vagy veszélyeztetett helyzetben van.
Az árva gyerekek között sokan idős nagyszüleikkel élnek, akik előrehaladott koruk miatt nem biztosíthatnak ételt, iskolai egyenruhát vagy oktatási költségeket. A félárva gyerekek többsége pedig HIV fertőzött szülővel él, akik állandó betegeskedésük miatt szintén nem tudják gyereküket megfelelően ellátni. Ezért a gyerekek kénytelenek abbahagyni az iskolát, ami további életüket jóformán tönkreteszi. A fiúgyermekeket munkába fogják és kihasználják őket. A leánygyermekek pedig prostitúcióra is kényszerülhetnek, ezért gyakori a korai terhesség és a HIV/AIDS is könnyen terjedhet.
Sok gyerek, aki a Sargy Iskolában tanul, olyan leány-anyától származik, aki 5-8 osztályos korában hagyta abba az iskolát. Ilyen gyermek-szülők által nevelve ezek a tanulók igencsak hátrányos helyzetűek. Szüleik nem viselik rendesen gondjukat és nem biztosítanak megfelelő körülményeket. Sajnos az elégtelen nevelés miatt ezek a gyerekek gyakran követik anyjuk példáját és korán szülnek gyereket.
Azokban a családokban, ahol mindkét szülő él, szintén nagyon nagy a szegénység. Többségüknél jellemző a szülők megterhelése, ami az elhalt rokonok gyerekeinek az örökbefogadása miatt van. A szülők nem tudják mindegyik gyereknek biztosítani az iskoláztatást.
A Sargy Iskola nagyon jó lehetőséget ad az ilyen gyerekek számára. Az állami iskolákban a túl nagy létszámú osztályok és a kevés tanár miatt, a tanulók igen kevés személyes figyelmet kapnak. Ez rossz tanulmányi eredményekkel jár és emiatt is sokan abbahagyják az iskolát.
A Sargy Iskola az állami iskolákkal szemben több hangsúlyt próbál fektetni a gyerekek kreativitására, egyéni készségeik felfedezésére, a sportolásra. Pl. már hat éves koruktól sportolási lehetőséget biztosítunk a számukra. A szigeten a mienk a legfiatalabb focicsapat. Ezek a tehetségek ha megfelelően tovább vannak fejlesztve később megélhetést is biztosíthatnak a számukra, még akkor is ha egyetemre már nem jutnak el anyagi nehézségek miatt.
Mivel otthon nem kapnak elég ételt, iskolánk az állami iskolákkal ellentétben ezt is biztosítja számukra, igaz egyelőre még csak napi két adag kukorica-kását vagy fánkot tudunk nekik adni, de ez is több a semminél.
Ahhoz, hogy ezek a gyerekek felelős és tanult polgárai legyenek a közösségünknek a Sargy Iskola marad az egyetlen lehetőségük és reményük! A Sargy Iskola pedig, jelenleg alig működőképes, ezért tartjuk annyira fontosnak egy örökbefogadási program elindítását! Ha mind a száz gyereknek sikerül egy „szülőt” találnunk, aki havi 15 euróval támogatná őt, az iskola csodálatosan működne. Nemcsak, hogy minden tanuló rendesen ehetne, és új, tiszta egyenruhában tanulhatna, cipőben focizhatna, saját tolltartója lehetne, hanem még a tanárok fizetésére, az iskola karbantartására is jutna a támogatásból.
Előre köszönöm a jövendőbeli „szülőknek” , hogy gyerekeinket támogatni fogják! Isten áldjon meg titeket!
Tisztelettel és szeretettel,
Samu bácsi
2011. november 6., vasárnap
Afrikai angol
2011. október 13., csütörtök
2011. október 8., szombat
Keresztelő the movie
2011. szeptember 20., kedd
Utolsó hét...
2011. szeptember 6., kedd
A lényeg a hal
Szafari élesben
„Nehéz” volt elszakadnunk a suliépítéstől: a Maszáj Fennsík fele vezető úton először a kőkitermeléseket, kőrakásokat, sziklákat, markológépeket és talicskákat vettük észre. Részünk volt vörös napfelkeltében gyönyörködésben, tea- és kávéültetvény közelebbi szemügyrevételében, sőt még bevásárlőközpontban is jártunk, ahol nem hittünk a szemünknek mikor sajtokat láttunk a polcokon.
Ebédidőre a park egyik maszáj katonák által őrzött kapujához értünk.
Rekordidő alatt átrobogtunk a park első részén, így sikerült jónéhány elmosódott képet készítenünk. Ezután lelassítottunk, teljesültek a feltételek és felnyithattuk az autó tetejét és egyenként pipálhattuk ki a megnézendő állatok listán szereplő tételeket: zebra, gnú, zsiráf, oroszlán, csimpánz, víziló, varacskos disznó, impala, bivaly, strucc, gepárd, keselyű. A lelassítás egyik következménye az is lett, hogy egy nedves területen beragadtunk a sárba, de gyorsan kiugráltunk az autóból, a fiúk kicsit megtolták, visszaugráltunk és nézhettük tovább az Oroszlánkirályból ismerős tájat, növényeket, állatokat, élvezhettük, hogy óriási távolságokat belátunk, hogy egyszerre éget a nap és simogat a szél. Szerintem kellemes volt.
Éjszakánkat az Enchoro (ejtsd: encsóró ) kempingben töltöttük... volna , de szervezési problémák miatt a szomszédos Flamingo táborban aludtunk háromszemélyes katonai sátrakban, melyekhez egy-egy melegvízes zuhanyzóval ellátott épület volt hozzácsatolva.
Szombaton fél hétkor keltünk, az Enchoro önkiszolgálós teraszán reggeliztünk, majd folytattuk a Masai Mara bonyolult úthálózatának bejárását, figyelve elefánt- és zsiráfcsaládok táplálkozását, gnú- és zebracsordák vándorlását, oroszlánok és gepárdok lustákodását, vízilovak fürdőzését. Útközben egy kerékcserére is sor került.
Délutánra visszamentünk szállásunkra, sátrunk előtt üldögéltünk, beszélgettünk, söröztünk, szívtuk magunkba a D-vitamint. Összebarátkoztunk a tábort őrző maszáj srácokkal, akik a helyi viseletben voltak és megmutatták „oroszlánölő fegyvereiket” (kések és botok). Napunk tábortűz körüli beszélgetéssel zárult.
Vasárnap reggeli után egy maszáj falut néztük meg, ahol a lakosok megmutatták a tűzcsiholást, hagyományos táncukat, összekötözött karóból készült sárral tapasztott falu házaikat, általuk körömfényezésre használt leveleket és magukról meséltek. Ezután elindultunk hazafele. A soförbácsi nem kímélte az autóját visszafele sem, így utunk eléggé „szédítő-bódító”, össze-visszarázó volt. És hogy ebből a napból se maradjon ki az autós különlegesség, Henry megmutatta, hogy hogyan tud két keréken menni, majd hogyan tud kikászálódni a keréknyomból a kis matatu, persze nekünk is meg volt a feladatunk: az ide-odadülöngélésünkkel segítettünk az autó súlypontja helyzetének vátoztatásában és ezáltal stabilitásásnak megtartásában
Este nyolc körül érkeztünk vissza Rusingára. A csapat itthon maradt tagjai a „Happy to see you,/Happy to meet you,/ Welcome, welcome our visitors!” újjongással és öleléssel fogadtak...azt mondták hiányoztunk... hittünk nekik!
Lázár Orsolya
2011. augusztus 26., péntek
Kirándulás Mfanganoba
EL is indultunk a barlangok fele arkon-bokron at, olyan igazi dzsungel feelingem volt, sok banan meg mango fa, roviden: olyan helyeken jarkaltunk hogy egyfolytaban kattingattam Daninak a fenykepezogepevel, mint vmi japan turista. Nem is telt el sok ido amig megjelent egy reszeg neger testes emberke aki szent meggyozodessel allitotta magarol, hogy o az idegenvezetonk aki felvezet minket a barlangig. Szabo Peter megtudakolta reszegsegenek az okat: az emberunk egy expedicion volt, ahol bekellett rugni. Hat igen... itt Afrikaban van egy-ket erdekes expedicio. Ido kozben talalkoztunk az igazi idegen vezetonkkel, de reszeg csoki baratunk nem adta fel....a barlang elotti berjatnal szerencset probalt es megprobalta o osszegyujteni a belepo arat. Szegenynek nem sikerult.
Jozso